25 НЕВІДОМИХ ФАКТІВ ПРО 5 ВІДОМИХ КАРТИН
Ви всі, переконана, бачили ці картини. Можливо, не знаєте авторів чи як вони називаються, проте ці шедеври світового живопису не могли залишитись поза Вашою увагою. Для всіх пошановувачів прекрасного, а також тих, хто випадково перейшов за посиланням та почав читати статтю, декілька цікавих фактів.
1. “КРИК” ЕДВАРД МУНК
Картина є автопортретом, але не зовнішнього, а внутрішнього образу, переживань автора. З розповідей відомо, що коли Мунк проходив з друзями по мосту, небо раптом залилось кроваво-червоною фарбою, що доволі характерно для Норвегії. Він зупинився і відчув крик природи. Сама істота, зображена на картині не кричить, а затуляє вуха руками рятуючись від шуму, при цьому на її лиці застигає гримаса жаху.
Існує близько 105 версій “Крику”, дві з яких визначають як основні: одна зараз знаходиться в Музеї Мунка, інша – в Національній галереї в Осло.
Якщо пильно придивитись, можна побачити, що художник довго шукав образ, сумнівався та підправляв картину. На одному із полотен на звороті зображена на третину написана версія, проте не закінчена. На картині також помітні пошуки автора: підчищена ножем полоса зправа замальована густою зеленою фарбою, чи, скажімо, закапаний воском правий нижній кут картини.
Цікавим є факт, що зверху на червоному фоні неба є надпис: “Таке міг написати лише божевільний”. Досі достовірно не відомо чи належить даний вислів самому Мунку чи це справа рук котрогось з його ненависників.
2. “ПОЦІЛУНОК” ГУСТАВ КЛІМТ
Існувала попередня версія картини, яка називалась “Коханці”, вона в майбутньому й була вдосконалена. Зокрема, були додані квіти на плаття жінки, позолота фону ззаду неї, внизу додано золоті потоки трави, що вважається символом вірності, змінився одяг чоловіка – спочатку він складав верхню та нижню частини, відміні одна від іншої, які в актуальній версії картини абсолютно однакові, також не залишилось й сліду він лінії, яка розділяла пару.
Не дивно, що на картині зображена жінка з рудим волоссям: саме такі приваблювали художника. Існує декілька версій, хто саме ця жінка, але те, що ця особа не відома напевно є одним з елементів, що надає такого шарму полотну.
Хоча картина й називається “Поцілунок”, чоловік цілує жінку, яка лише дозволяє себе цілувати, при цьому, якщо вдивитись в образ жінки, можна помітити, що не дуже охоче: обличчя напружене, губи міцно стиснути (на відміну від інших картин, на яких жінки зазвичай зображені з привідкритими вустами), одна рука зжата в кулак, інша – відсторонює його руку.
Оскільки сам Клімт ніколи не коментував своїх творів, залишається лише робити власні висновки уважно вдивляючись та відчуваючи настрої картини.
3. “ТАЄМНА ВЕЧЕРЯ” ЛЕОНАРДО ДА ВІНЧІ
На картині зображена сцена останньої вечері Ісуса Христа зі своїми учнями.
Ця сцена неодноразово зображувалась художниками, проте тільки Леонардо да Вінчі намалював Іуду разом з апостолами, в той час як інші автори, прагнучи виокремити його роль в житті Ісуса Христа, малювали його окремо від інших.
Картина має неодноразове посилання на число три:
- позаду Ісуса Христа знаходяться три вікна;
- апостоли сидять групами по три людини;
- фігура Ісуса Христа нагадує трикутник.
Очевидним є той факт, що образ Ісуса Христа є центральним у фресці. Це доповнено і технічним елементом: якщо відповідно до перспективи уявно продовжити лінії стін і килимів на них, то вони зійдуться в одній точні над головою Ісуса Христа.
Існує також припущення, що розміщення осіб на картині не випадкове, мовляв Леонардо да Вінчі розмістив їх за знаком зодіаку.
Видається дещо містичним той факт, що під час бомбардування церкви в період Другої світової війни снаряд, який у неї влучив, зруйнував практично все, а ось стіна, на якій знаходилась фреска вціліла.
Дехто з дослідників творчості да Вінчі переконує, що справа від Ісуса зображена Марія Магдалина. Якщо це так, виникає тоді запитання: де ж дванадцятий апостол?
Якщо Ви коли не будь-хоч щось чули про цю картину, то це, мабуть, була історію про те, що Ісус Христос та Іуда написані з одного чоловіка в різні періоди його життя. Художник дуже довго вагався з кого намалювати цих персонажів. Одного разу в церковному хорі він помітив юнака, який одразу видався йому вдалим вибором для образу Ісуса. Отже, останнім поки ненамальованим залишався Іуда і художник довго блукав вулицями найбільш злочинних районів, щоб знайти ідеальну модель. І йому пощастило: він натрапив на п’яного чолов’ягу, який валявся в канаві/ Коли його привели в майстерню Леонардо, він навіть не розумів, що відбувається. Після того, як картина була повністю завершена, п’яниця глянув на неі і признався, що бачив її раніше. Тоді й життя його було іншим і образ Христа намальований саме з нього.
4. “НІЧНА ВАРТА” РЕМБРАНДТ ВАН РЕЙН
В час написання картини особливою популярністю користувались групові портрети, проте саме цей був новацією, зробив прорив, адже зображував людей не в застивших позах, а в русі, створювався візуальний ефект, наче люди ось-ось вийдуть з картини.
До 18 століття в картини не було назви. Події, зображені на полотні насправді відбуваються вдень – це марш стрілків народного ополчення, проте через те, що фарби поблякли та потемніли, а в той час денні варти були відмінені, картина була названа “Нічна варта”.
Значної шкоди було завдано шедевру при його перевезенні до Королівського двору. Оскілки картина не поміщалась в прохід, вирішили просто обрізати “зайве”: тонкі полоси справа, знизу та зверху, а також зображення двох стрілків з лівого боку, – відчуття простору та руху внаслідок цього були практично втрачені.
Майже через вісім років у верхній частині картини був дописаний щит, на якому зазначено імена героїв полотна: їхні обличчя ставали все менш впізнанними з плином часу.
5. “СИКСТИНСЬКА МАДОННА” РАФАЕЛЬ САНТІ
Про цю картину колись, ще будучи студентом, Йоган Гете сказав: “Самої цієї картини вже вистачило б, щоб зробити ім’я автора, навіть якби він не створив нічого іншого, безсмертним”.
Існує версія, що моделлю для Мадонни була коханка Рафаеля – Форнарина. Вона з’являється і на деяких інших полотнах митця: «Дама з вуаллю, або Донна Велата», «Портрет молодої жінки, або Форнарина».
Автором створений неймовірний ефект, неначи Мадонна дивиться прямо в очі глядачеві, з якої б сторони від картини він не знаходився.
Якщо дивитись на картину здалеку, здається, що на фоні зображені легкі хмари, проте насправді це зображення ангелів.
Це чи не найвідоміше полотно Рафаеля, не дивно, що його часто копіюють. Зокрема і в українському містечку Бучач, в тимпані костелу Успіння Пресвятої Богородиці є копія «Сикстинської Мадонни» Рафаеля.
Коментарі
Дописати коментар