Загальна кількість переглядів сторінки

Майстер-клас. Виготовлення листівки

Майстер-клас. Виготовлення листівки



Тема заняттяКардмейкінг – мистецтво створення листівок
Практична робота: Виготовлення тематичної листівки з елементами вишивки  
Забезпечення роботи майстер-класу:
Наочні посібники:  виставка робіт в техніці кардмейкінг,   інструменти та матеріали, інструкції з охорони праці.
Обладнання та матеріали для практичної роботи: папір, картон, ножиці, клей ПВА, елементи декору.
Структура майстер-класу
Майстер-клас складається з двох етапів: теоретичний і практичний.
Етап 1 (теоретичний)
Мета: передача особистого досвіду створення тематичних дизайнерських листівок.
Завдання:
  • ознайомити з історією, стилями та техніками кардмейкінгу; 
  • формувати уявлення про кардмейкінг як про сучасний вид ручної творчості; 
  • розвинути інтерес до створення листівок ручної роботи; 
  • формувати потребу у створенні естетичних, креативних таунікальних речей.
Форма проведення: лекція-бесіда.
Етап 2 (практичний)
Мета: демонстрація методів і технік роботи під час створеннялистівок ручної роботи
Завдання:
  • навчити виконувати основні елементи роботи,   складати сюжетну композицію; 
  • сформувати навики  роботи зі спеціалізованими інструментами і матеріалами для кардмейкінга; 
  • узагальнити досвід роботи в різних техніках прикладної творчості; 
  • розвинути творчу уяву через виконання практичного завдання;
Форма проведення: інтегроване заняття.
Вид майстер-класу: спільна робота майстра-педагога з аудиторією.
План проведення майстер-класу
  1. Актуалізація теми. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності вихованців. 
  2. Тренінг або розминка (активізація діяльності аудиторії). 
  3. Блок теоретичної інформації. Демонстрація результатів роботи майстра. 
  4. Практикум. Залучення слухачів до майстер-класу. Обмін ідеями. Образна інтерпретація. 
  5. Спільна робота майстра з аудиторією. 
  6. Рефлексія.
Вправа «Позитивне самооцінювання»
Мета: створити сприятливу психологічну атмосферу заняття
Майстер-педагог пропонує учасникам презентувати свої кращі риси та одночасно сприяти створенню  позитивного настрою в інших учасників. Умови гри: кожен учасник називає своє ім я та позитивну рису, назва якої починається з першої букви його імені. Наприклад: «Усім доброго дня! Я—Тамара, творча, толерантна, товаристська» або «Вітаю всіх! Я—Роман, рішучий, розумний, романтик» тощо.
Інтерактивна вправа «Дерево рішень» 
«Правила взаємовідносин у групі»
  • Бути активним. 
  • Бути щирим. 
  • Довіряти іншим. 
  • Висловлюватись по черзі. 
  • Слухати не перебиваючи. 
  • Звертатись по імені. 
  • Взаємодопомога - один за всіх і всі за одного.
Теоретична основа майстер-класу. 
Розповідь педагога з використанням мультимедійної презентації 
«Історія і техніки виготовлення листівок»

Кардмейкінг - мистецтво створення листівок
Що таке кардмейкінг (cardmaking)? Насправді все просто. Card - карта, листівка, Make - робити, виготовляти. Об'єднавши два слова і отримуємо: «Виготовлення листівок». Кардмейкінг - це ремесло, напрям у мистецтві, рід творчості та хобі, ручне виготовлення листівок.
Скрапбукінг, скрепбукінг (англ. Scrapbooking, від англ. Scrapbookscrap- вирізка, book - книга, букв. «Книга з вирізок») - вид рукотворногомистецтва, що полягає у виготовленні та оформленні сімейних або особистих фотоальбомів.
Кардмейкінг, як напрямок у мистецтві, досить молодий, проте,виготовленням листівок ручної роботи люди займаються давним-давно.Створенням листівок займалися ще у древньому Китаї. Там існувала традиція на Новий рік обмінюватися листівками. У Єгипті привітання записувались на сувоях папірусу. У XIII-XIV ст. паперові вітальні листівки прийшли у Європу. Відомо, що німці друкували новорічні листівки з допомогою ксилографії, а у Європі на поч. та в сер. XV ст. великою популярністю користувалися валентинки. Проте, такі листівки на той час були дорогим задоволенням і лише з сер. XIX ст., після широкого впровадження друкованого верстату, вітальні листівки могли купувати усі охочі.
На той час модною тенденцією стали різдвяні листівки, перша з яких з'явилися у 1843 році у Лондоні. Сер Генрі Коул найняв художника Джона Хорслі для створення дизайну листівок, які б він міг надсилати друзям та знайомим. Звичайно ж, це було вкрай дороге задоволення, яке було доступне лише забезпеченим людям.
До середини 19 століття люди обмінювалися на різні свята листівками, зробленими вручну.  Але вже   вкінці 19 століття  з розвитком науково-технічного прогресу, з'явилися спеціальні друковані пристрої і виробництво листівок було поставлено на конвеєр.  Люди стали дарувати один одному однотипні видрукувані листівки.  Щоправда,  в них  залишали місце для написання привітань - єдине місце, де можна було залишити «частинку своєї душі» у вигляді привітання для близької людини.  Пізніше стали друкувати листівки вже з готовими текстами поздоровлень, потрібно було тільки підписати від кого листівка. На мій погляд в таких листівках втрачається весь сенс, адже ми даруємо листівку, щоб висловити близькій людині свої почуття, залишити щось про себе на пам'ять. Але хіба віддрукована в друкарні листівка тиражем у кілька тисяч примірників з поздоровленням, яке написала зовсім незнайома нам людина (нехай навіть професійний редактор) може висловити ті почуття, ті побажання, ті слова, які ми хочемо адресувати найріднішим нашим, найближчим людям?Впевнена, що всі зі мною погодяться і скажуть  звичайно ж, немає. Саме тому в останні роки мистецтво створення листівок своїми руками знову відроджується. Причому багато стали робити листівки не тільки для своїх близьких, але і на замовлення. Нині кардмейкінг – не тільки улюблене заняття творчих людей, але ще й джерело доходу.
Робота в парах з інструкційними картками 
«З чого можна робити листівки?»
Давайте подивимося, які матеріали та інструменти можуть використовуватися при виготовленні листівок своїми руками.
Папір - це основний матеріал, який буде необхідний. Це може бути картон (білий або кольоровий),  кольоровий папір, фольга, пакувальний папір будь-якої фактури, а також спеціальний папір для скрапбукінгу який відрізняється якістю і різноманітністю візерунків і фарб. Ми можемо підготувати папір своїми руками – це різні способи зістарювання, забарвлення за допомогою кави або чаю, за допомогою бризок фарби тощо.
Елементи декору -  це намистини, бісер, паєтки, ґудзики, шнурочки, стрічки, мережива, тасьма, різні клаптики тканини, пір'я, засушені листя, колоски, квіточки, зерна кави, різні крупи, штучні квіти, тасьма, нитки, тканина тощо.
Інструменти - це клей, двосторонній скотч, ножиці,  степлер, штампи, фігурні дироколи, які  використовуються для прикрашання та оформлення листівок з допомогою витинання фігурних отворів на папері. Дироколи бувають фігурні, бордюрні, кутові, кругові, мультифункціональні.
Техніки, стилі виготовлення листівок своїми руками.
Скрапбукінг – ця техніка найчастіше використовується для виготовлення листівок. У хід йдуть всі матеріали та інструменти, використовувані в скрапе, а також скетчі, стилі та техніки, такі як тиснення, ембосінг, штампінг. Єдине, чим відрізняється сторінка скрап-альбому від листівки - на листівці, як правило, не розміщують особистих фотографій, а використовують різні картинки, роздруковані або вирізані.

Декупаж. Ця техніка передбачає використання вирізаних паперових мотивів. Мотиви  вирізують з паперових серветок, різних старих журналів, інших готових листівок, а також із спеціального візерункового паперу для виготовлення листівок потім їх приклеюють на папір. А якщо проявити фантазію, то можна створити дуже красиві мотиви для ваших листівок, використовуючи техніку декупаж на яєчній шкаралупі.

Айріс фолдінг (Iris Folding) – заповнення форми вирізаними по контуру картинки різнокольоровими смужками. Елементи цієї техніки відмінно підходять для виготовлення листівок. Існує безліч різних схем, за якими можна зробити відмінні мотиви і використовувати їх для виготовлення листівок.

Поп ап (Pop up) – техніка виготовлення об'ємних листівок. Для цього існують спеціальні готові схеми, використовуючи які можна створити неповторні об'ємні листівки.

Вишивка – для виготовлення листівок використовуються вишиті мотиви, підійдуть будь-які техніки вишивки  хрестиком, гладдю, бісером, стрічками. Мотив вставляється в заготовку і ваша листівка готова.


 Квіллінг – це виготовлення декоративних композицій шляхом скручування паперових смужок в спіраль з якої формується елемент композиції потрібної форми.

Орігамі – ця техніка також часто використовується при виготовленні листівок, наприклад у вигляді складеного з аркуша паперу сорочки, плаття, банта, ялинки тощо.
Це основні техніки рукоділля, використовувані для кардмейкінга. Але є ще декілька технік, менш поширених, але про які я хотіла б згадати, можливо, це дасть вам поштовх для фантазії і негайного втілення. 

Орнаре (Ornare) - нанесення дірочок, виколювання візерунка голкою за шаблоном, інша назва техніки – Прікінг (Pricking). За допомогою спеціальних схем можна створити  звичайноїю голкою дивовижні орнаменти на папері.

Пергамано (Pergamano)  це техніка виготовлення листівок на пергаментному папері, або кальці, за допомогою тиснення та перфорування. Звичайна калька, яка продається в канцелярських магазинах, не підійде, тому вона занадто тонка, щоб витримати таке «грубе» звернення. Калька для пергамано відрізняється ще й тим, що якщо провести по ній чимось твердим, то на її поверхні залишається білий слід, завдяки чому і виходять візерунки.


Стилі кардмейкінга
        Вінтаж. Для цього стилю характерне використання старовинних фотографій або картинок з постарених елементів, а також будь-яких «історичних» предметів: старих листівок, марок, прикрас. Вінтаж – це свого роду ретро-стиль. Листівки, виготовлені в цьому стилі, відрізняються бляклими відтінками, а різні елементи декору асоціюються з минулим, тобто листівки декоруються під старовину.


Гранж – відрізняється свободою творчості без будь-яких обмежень і рамок. Листівки, виготовлені в цьому стилі, можуть мати елементи потертості, рвані краї, можуть бути пошарпаними і брудними, кольори зазвичай переважають темні: сірий, чорний, коричневий. Стиль «Гранж» добре підходить при виготовленні листівок для чоловіків.


Міні-листівка. Вона відрізняється простотою виконання і використовується як доповнення до коробки цукерок або букету квітів.


Американський сучасний стиль – це класика. Він характеризується використанням великої кількості аксесуарів і прикрас, які займають центральне місце в композиції.

 Європейський стиль. Характеризується стриманістю, строгістю, лаконічністю використовується мінімум кольорів і декорацій, єдиний шрифт і простий графічний підхід. У листівках Європейського стилю немає нічого зайвого.

Змішаний стиль. Дозволяє змішувати різні напрями, стилі, техніки, матеріали, текстури та фактури. Найголовніше і найскладніше – не перевантажити листівку, а також не намагатися поєднувати непоєднуване. 


Звичайно, це далеко не всі стилі, які використовуються в кардмейкинге, але найбільш популярні.

Інтерактивна вправа «Синтез думок». 
Завдання для учнів: ознайомтесь із поданим матеріалом на картках (види листівок, призначення листівок) та встановіть відповідність листівок-взірців, розданих вам, до їх призначення.
«Види листівок за призначенням»
Поштові листівки: на лицьовій стороні друкується повноформатне зображення. Зворотний бік призначається для написання повідомлення, адресної зони («Кому», «Куди», «Адреса відправника», «Адреса одержувача») і поштової марки. Якщо листівка не є поштового, місце для адреси та наклейки марки не передбачається.
Вітальні листівки: використовуються для привітань зі святами та іншими подійними датами.
Сувенірні листівки: містять повноформатне зображення пам'ятників культури, музеїв, міст.
Корпоративні (ділові): розробляються з урахуванням фірмового стилю компанії (організації), припускають серійний друк, використовуються для розсилок акціонерам, партнерам і клієнтам в передсвяткові дні з метою зміцнення партнерських відносин.
Рекламні листівки: призначені для реклами продукту. Поширюються безадресним способом (викладка в громадських місцях (кафе, ресторани), вкладка в журнальну продукцію).
Pop-up (об'ємні) листівки: при відкритті видання виходить об'ємна фігура або цілий каскад змодельованих зображень. Дана технологія широко використовується у виробництві книг для дітей.
Листівка-запрошення: обов'язковий атрибут будь-якого урочистого заходу. Містить інформацію запрошувального характеру з особистим зверненням до адресата-одержувача.
Підсумок теоретичного блоку. 
Педагог. Сьогодні вибір новорічних і різдвяних листівок задовольняє вимоги найвибагливіших покупців. І, хоча останнім часом, вітальні листівки втрачають свою популярність, приємно привітати рідних і друзів, котрі не сидітимуть з вами поруч за святковими столами. Ви можете скористатися традиційними листівками. Такі маленькі знаки уваги створять у близьких і рідних вам людей справжній святковий настрій і подарують часточку вашого тепла і любові. Якщо ж знайдете трошки вільного часу, то процес виготовлення вітальної листівки власними руками може захопити вас і надовго стати вашим хобі. Така листівка, заряджена теплом ваших рук, матиме неймовірну енергетику і стане знаком особливої уваги і любові для близької вам людини.
Практична частина майстер-класу. 
Виготовлення вітальної листівки.
План:
  1. Правила техніки безпеки та санітарно-гігієнічні норми при виконанні практичної роботи (інтерактивна вправа «Коло ідей»). 
  2. Інструктаж по виконанню тематичної листівки (індивідуальна робота з інструкційними картками). 
  3. Виготовлення тематичної листівки «Зі святом Закоханих». 
  4. Рефлексія. Обговорення за запитаннями: які матеріали ви використали для виготовлення листівки? Що нового дізналися про виготовлення листівки? Яку техніку використали для виготовленні листівки?  Який стиль листівки вибрали? В якій іншій техніці ви б хотіли навчитися виготовити листівку? Чи сподобалось вам наше заняття?
Рефлексія – останній і обов'язковий етап – відображення почуттів, відчуттів, що виникли в учасників під час майстер-класу. Це цінний матеріал для рефлексії самого Майстра, для удосконалення ним конструкції майстер-класу подальшої роботи.
Підведення підсумків заняття. Виставка виконаних на занятті творчих листівок. Презентація своєї роботи із створеним текстом привітань.
Ще додам, свою фантазію можна проявити, створивши персональну листівку за власними ідеями на сайті  https://crello.com/uk/artboard/
Можна обрати дизайн, фон, створити напис, вибрати розміри і в результаті зберегти створену листівку.
Використана література
  1. Шавровська В. Майстер-клас – ефективна форма навчання педагогів.//Дошкільне виховання. – 2009 – №6. – С.5. 
  2. Коппалова Н. Гурткова робота з аплікації та орігамі. Т.: «Мандрівець», 2009. 
  3. Шрагіна Л.І. Технологія розвитку креативності. К: Шк. Світ, 2010. 
  4. https://www.youtube.com/watch 
  5. vscrape.ru/scrap/articles/11-kardmeyking-cardmaking.html 
  6. rosa.ua/master_class/2911/
  7.  Майстер-клас. Виготовлення листівки
    http://korpanyuksv.blogspot.com/p/blog-page_27.html

Коментарі